Rozmarný duch

Rozmarný duch


- autor:               Noel Coward
- premiéra:          4.6.2011

Režie:
                  M. Žižka, M. Malec
Výběr hudby:       J. Sklenářová, D. Menclová   
Světla a zvuk:
      Vlastimil Srp
Text sleduje:        M. Vajsová

O s o b y  a  o b s a z e n í: 
Charles, spisovatel 
Martin Malec 

Elvíra, jeho první žena 
Jana Sklenářová 

Ruth, jeho druhá žena 
Daniela Menclová 

Madame Arcati, spiritistka 
Milena Zíková 

George Bradman, doktor
Milan Žižka 

Violet Bradmanová, jeho žena 
Jana Domanská 

Edith, služka 
Jana Domanská 

     Dílo Noela Cowarda prozrazuje hereckou zkušenost, má vytříbený cit pro dialog, který je brilantní, vtipný, nápaditý. Ten také jiskří v jeho komedii Rozmarný duch, jenž je plná překvapivých situací, má přitažlivé téma manželských vztahů a zejména zaujme zajímavým principem konfrontace světa živých a mrtvých.    

     Příběh Rozmarného ducha začíná zcela nenápadně: V domě spisovatele Charlese Condomina se schází společnost ke spiritistické seanci. Seance,  která měla být částečně žertem a částečně zdrojem informací pro novou knihu, se nečekaně zadaří a duch Charlesovy první ženy Elvíry se Cowardovi stane znamenitou záminkou jak rozvíjet a překvapivě pointovat řadu humorných situací a přitom dokonale spojovat konverzační žánr s notnou dávkou detektivního i mystického napětí. Výsledkem je bravurně napsaná komedie, která s jízlivostí odhaluje „spodní prádlo“ navenek harmonických manželských vztahů.

     Všichni přítomní se dozvědí, jak se může seriózní muž dostat do rodinných propletenců, s nimiž si neví rady. A že mohou být okultní vědy i nebezpečné, zjistíte v okamžiku, kdy hlavní médium způsobí, že rozmarný duch létá celým divadlem.